Közös Majálisra várta a rendőrség és a tűzoltóság az érdeklődőket április huszonhatodikán a Városligetben. A két szervezet változatos szakmai és interaktív programokat kínált a védőszentjeik – Szent György és Szent Flórián – ünnepe alkalmából tartott egész napos rendezvényen.
A közös Rendőr- és Tűzoltónapon dr. Terdik Tamás rendőr vezérőrnagy, Budapest rendőr-főkapitánya és Lipták Attila tűzoltó dandártábornok, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója köszöntötte a jelenlévőket.
Dr. Terdik Tamás megnyitójában kiemelte, ez az ünnep nem csupán a rendőri és tűzoltói hivatás elismerése, hanem szimbóluma azoknak az értékeknek is, amelyeket képviselünk: a szolgálat, a bátorság és az elhivatottság. E hivatásokat nem lehet pusztán szakmaként felfogni; ezek életformák, amelyek az emberi élet és a közjó védelmére irányulnak.
Lipták Attila tűzoltó dandártábornok ünnepi beszédében azt hangsúlyozta, folyamatosan azért dolgozunk, hogy megelőzzük a megelőzhetőt és kezeljük a bekövetkezőt. A tűzoltók számtalanszor bizonyítják, hogy mindig számíthatnak rájuk. Felkészülten és elhivatottan teszik a dolgukat, segítenek a bajba jutottakon, mentenek életet, értéket. Hozzátette, az elmúlt évben a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóságnak 18 ezer riasztása volt, a tűzoltóegységek mintegy 11 ezer alkalommal a társszervekkel és az önkéntesekkel közösen számolták fel a tűzeseteket, végeztek műszaki mentéseket, fogadták az elmúlt évtized legnagyobb árhullámát.
A megnyitót követően a rendőr- és a tűzoltórétre szervezett programok várták a családokat, ifjabbakat és idősebbeket egyaránt. Gyerekek és felnőttek is találhattak maguknak programot, egyebek mellett tűzvédelmi teszt, füstszemüveg, roncsvágás során próbálhatták ki képességeiket.
Nagy érdeklődés övezte a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság technikai, valamint a HUNOR Mentőszervezet komplex bemutatóját. A rendezvényen jelen volt az Országos Tűzmegelőzési Bizottság, amely sok más mellett a tűz- és szén-monoxid-mérgezések megelőzésére, valamint a kéményellenőrzés fontosságára hívta fel a figyelmet.
A legkisebbek tűzoltóruhában és bevetési sisakban, vízzel oltó készülékkel olthattak tálcatüzet, a bátrabbak pedig a füstsátorban próbálhatták ki, milyen egy füsttel telített helyiségben tájékozódni.
A Katasztrófavédelmi Oktatási Központ sátrában tűzoltógépjárműveket tekinthetett meg a közönség, emellett múlt századi tűzoltó készülékeket is bemutattak.
A teljes rendezvényt a Katasztrófavédelmi Intézet nappali tagozatos tisztjelöltjei segítették. A Katasztrófavédelmi Intézet önálló sátorban mutatta be az Intézet teljes képzési portfólióját az érdeklődő számára.
Fotó: Szőke Péter BM OKF
Forrás: BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság