A Katasztrófavédelmi Szakkollégium éves munkatervének megfelelően, kiemelkedő érdeklődés mellett 2024.április 16-án került megtartásra Dr. Muhoray Árpád ny. pv. vezérőrnagy, címzetes egyetemi tanár előadása „A magyar polgári védelem fejlesztési szakaszai, azok sajátosságai” címmel.
A szakkollégisták érdeklődő köre mellett a Budapesti Műszaki Szakképzési Centrum Than Károly Technikum és Szakképző Iskola rendészeti szakos középiskolásai is érdelkődve hallgatták az izgalmas előadást.
Dr. Muhoray Árpád előadásának aktualitását az adta, hogy az állami magyar polgári védelem 90 éves, mert az 1935-ben kiadott XII. törvénycikk a légvédelemről határozott meg először feladatokat a lakosság védelmére légi támadások esetén, írt elő szolgálatadási, kiképzés és gyakorlati feladatokat nemre való tekintet nélkül a 16 - 60. életéves korosztályban minden magyar állampolgár részére. Az előadó beszélt az állami légoltalom mellett annak társadalmi szerveződéséről, a Légoltalmi Ligáról, amely az állami légoltalommal együtt szintén hozzájárult a II. világháború időszakában sok tízezer magyar állampolgár életének megóvásához a feszes légoltalmi szolgálatok ellátásával, óvóhelyek kialakításával.
A hallgatóság tájékoztatást kapott a Polgári Védelem hazai történetéről, annak munkáját, szervezetét meghatározó jogszabályokról, a polgári védelem katasztrófavédelem érdekében, illetve a fegyveres összeütközés időszakában elvégzendő feladatairól.
A magyar polgári védelem ma része a magyar katasztrófavédelemnek, érezve szükségességét a társadalom biztonsága érdekében fennállása alatt több alkalommal is szakmai és politikai döntés született a korszerűsítéséről, a hivatásos állományának, a köteles és önkéntes polgári védelmi szervezeteknek a képzéséről, a lakosság felkészítéséről. Számos jelentős eseménynél, katasztrófa helyzetekben, árvízi védekezésekkor, rendkívüli időjárási helyzetekben, de a vörösiszap katasztrófánál is helyt álltak a benne szolgálatot teljesítők, feladatot ellátók.
A jelen lévők elgondolkodtak a polgári védelem fogalmának megismerésekor, hisz az olyan össztársadalmi feladat-, eszköz- és intézkedési rendszer, amelynek célja katasztrófa, illetve fegyveres összeütközés esetén a lakosság életének megóvása, az életben maradás feltételeinek biztosítása, valamint a lakosság felkészítése azok hatásainak leküzdése és a túlélés feltételeinek megteremtése érdekében. Ezekre is alapozva a polgári védelemnek két alapvető célja és rendeltetése van, melyek a normál idejű katasztrófák, és a fegyveres összeütközés esetén a lakosság és az anyagi javak megóvása, oltalmazása, az életben maradási feltételek biztosításának szervezése és végrehajtása.
Muhoray Árpád úgy vonta meg előadása mérlegét, hogy a magyar polgári védelem a jogelődjei megalakítása óta immár 90 éve folyamatosan igyekezett megfelelni alaprendeltetésének, a lakosság védelmének, oltalmazásának a katasztrófák károsító hatásai és a fegyveres összeütközés pusztításai ellen. Feladataik prioritása, munkájuk szervezeti keretei többször változtak összefüggésben hazánk társadalmi-politikai helyzetével, a jogalkotók akaratával. A korszerűsítés tendenciája folyamatosan megfigyelhető volt. Munkájára a tenni akarás, áldozatkészség volt a jellemző. Jelenlegi helye, szerepe hazánk védelmi és biztonsági valamint katasztrófavédelmi rendszerében biztosítja feladatainak jó szintű ellátását, egyre nagyobb mértékben épít az állampolgárok önkéntességére és kötelezettségeik teljesítésére.