„Megszakítjuk adásunkat, mert súlyos veszélyhelyzet alakult ki egy hazánkkal szomszédos, nem európai uniós tagállamban a hetek óta tartó esőzések miatt több ipari létesítményben. A következmények Magyarországot is érinthetik, a szakértők szerint az államhatár közelében lévő magyar területeken a levegőben az egészséges határértéket meghaladó szennyeződések várhatók, a megáradt folyók miatt árvízveszély alakulhat ki és számolni kell a felszíni vizek súlyos szennyeződésével is.” A felvázolt katasztrófahelyzetet szerencsére nem a valóságban, hanem a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Ludovika Arénájában április 7-én és 8-án megtartott Közös Közszolgálati Gyakorlaton (KKGY) kellett megoldania a 15 résztvevő csapatnak.
A közösségben és egységben végzett munka fontosságát hangsúlyozta a Közös Közszolgálati Gyakorlatot megnyitó beszédében Deli Gergely, az NKE rektora. Varga Réka, az eseményt szervező Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar (ÁNTK) dékánja kiemelte, hogy az idei eseményt új szemléletmóddal rendezték meg: fontos szempont volt, hogy a hivatásrendek együtt dolgozzanak, vegyes csapatokban, közösen kellett a felmerülő körülményekre megoldási javaslatokkal előállniuk, versenyhelyzetet is teremtve a csapatok között. Az esemény helyszínéül ezért választották a Ludovika Arénát: a résztvevő 500 hallgató közösen, ugyanazon a helyen dolgozhatott a feladatokon.
A megmérettetésen – amelynek szervezésében és lebonyolításában kiemelt szerepet vállalt Hautzinger Zoltán r. ezredes, a Rendészettudományi Kar Idegenrendészeti Tanszékének vezetője – az ÁNTK-sok mellett most is részt vettek a Rendészettudományi, a Hadtudományi és Honvédtisztképző, valamint a Víztudományi Kar hallgatói is.
Az alapfeladat idén egy szomszédos, de nem uniós országban kialakult természeti, ipari és vegyi veszélyhelyzet megoldása volt, kilátásba helyezve a helyi és határmenti lakosság esetleges evakuálásának lehetőségét, illetve előre vetítve a károk Magyarországra vonatkozó feltételezett hatásait. A felvázolt veszélyhelyzetben a 15 csapatnak egyebek mellett meg kellett vizsgálnia a különleges jogrend lehetőségét és a hivatásrendeknek megfelelően megtenni a szükséges intézkedéseket. Tisztáznia kellett a védelmi és biztonsági szervezet elemeit, kiválasztani a vezetőket, valamint tagokat delegálni a védelmi és biztonsági igazgatás szerveibe. A csapatoknak az első nap végére a lakosságot tájékoztató anyagot kellett összeállítaniuk arról, hogyan készüljenek fel a krízishelyzet leküzdésére, emellett sajtóközleményt írtak és sajtótájékoztatót is tartottak.
A második napon a hallgatók feladata volt a többi között az ideiglenes védelemre szoruló, harmadik országbéli állampolgárok magyarországi beléptetésének és elhelyezésének biztosítása, a határátkelőhelyen életbelépő, az általánostól eltérő szabályok elrendelése, valamint a menedékkérők elhelyezését biztosító objektumok kijelölése. Mindezek mellett rendezniük kellett a harmadik országbéli állampolgárok jogi státuszát, tájékoztatva erről az Európai Uniót. A csapatoknak fogadniuk kellett a menedékeseket, akiknek ellátására és ideiglenes elhelyezésére befogadási tervet kellett készíteniük, megszervezték ugyanakkor a helyi árvízi védekezést. Az elvégzett feladatokról ezúttal is sajtóközleményt írtak, az eredményekről pedig sajtótájékoztatót tartottak.
A KKGY ötlete Kovács Gábor vezérőrnagytól, a Rendészettudományi Kar dékánjától származik. 2013 óta ez a 13. ilyen közös megmérettetés, melyet idén először új szemlélettel szervezett az ÁNTK.
A hallgatókat a munkában facilitátorok segítették, arra hívva fel a fiatalok figyelmét, milyen módon tudnak hatékonyan csapatban együtt dolgozni. A szakmai munkát a közös közszolgálati gyakorlati főzsűri mellett hat zsűri (nemzetközi igazgatási, közigazgatási, rendészeti, hadtudományi, védelmi biztonsági, vízügyi) értékelte. A zsűriben helyet foglaltak közigazgatásban dolgozó szakemberek is. Az eseményen részt vettek a Belgrádi és a Pozsonyi Rendőrakadémia hallgatói, akik bekapcsolódtak a pontozásba is.
Az eredményhirdetésen a fődíjak mellett kiosztották a szakmai zsűrik által odaítélt különdíjakat is. Az érmeket Szegedi László oktatási rektorhelyettes és Varga Réka adta át a helyezetteknek.
Szöveg: Szabó Réka Zsuzsanna
Fotó: Szilágyi Dénes
Forrás: Nemzeti Közszolgálati Egyetem