A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Egyetemi Hallgatói Önkormányzata (EHÖK) a hagyományoknak megfelelően, idén is megrendezte a végzős hallgatók tiszteletére a gyűrűavató ceremóniát az egyetem Oktatási Központjában április 9-én. Az esemény – amely a végzős hallgatók egyik utolsó közös emléke a diplomaosztó előtt – erősíti a karok közötti integrációt. A gyűrűavatás célja az egyetemi pecsétgyűrűk ünnepélyes átadása.
Szegedi László, az NKE oktatási rektorhelyettese köszöntőjében úgy fogalmazott: a gyűrűavató ceremónia egyszerre zár le és nyit meg egy korszakot. A hallgatók a rendészeti, közigazgatási, katonai, vízügyi és kommunikációs területen szereztek tudást és tapasztalatot, akik ugyan más-más ösvényen jártak eddig, de mára egy közös pontra érkeztek, a szolgálat küszöbére. „Az a világ, amelybe most belépnek, egy egymásra épülő, együttműködésre alapozott világ, ahol az önök tudása, döntései és embersége egymás munkájának alapfeltétele” – emelte ki a rektorhelyettes. Mint kifejtette, a végzősök az elmúlt évek alatt megtanulhatták, hogyan kell helyt állni feszített helyzetekben nem csak magukért, hanem másokért is.
Varga Réka, az Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar (ÁNTK) dékánja a hallgatókhoz szólva kiemelte: „A gyűrű a szimbóluma annak, hogy önök mire képesek: kitartásra, fejlődésre, nemcsak szakmailag, de emberileg is.” Mint fogalmazott, a végzősök az egyetemen nemcsak a tankönyvekből szereznek tudást, hanem egymástól és tanáraiktól is, és ezt a szemléletet magukkal viszik, hogy ezzel alakítsák a világot. Varga Réka hozzátette, hogy az NKE ezentúl is a segítségükre lesz.
Lippai Péter dandártábornok, a Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar dékánja köszöntőjében úgy fogalmazott, a végzősök bármennyire is különböző karokon tanultak, bármennyire is különböző utakat jártak be, van egy dolog, ami közös, ez pedig az a fajta elhivatottság, amely a saját hivatási rendjüknél nélkülözhetetlen a jövőben. „A katonák fegyelme, a belügyes kollégák határozottsága, a közszférában dolgozók türelme, mind-mind ugyanannak a szolgálatnak a részei, vagyis a haza, a közösség és egymás szolgálatának” – emelte ki Lippai Péter. A tisztjelöltekhez szólva a dékán hangsúlyozta, hogy a gyűrű egy jelkép: a katonai szolgálat, a hadtudomány, a katonai hagyományok, egy olyan hivatás jelképe, ahol a becsület, a hűség és az eskü nem csupán szavak, hanem valódi alapelvek.
Veszelszki Ágnes, a Nemeskürty István Tanárképző Kar dékánja a kommunikáció- és médiatudomány mesterszakán végzettekhez szólva felelevenítette, 2022-ben fogant meg egy új közszolgálati kommunikáció szak létrehozásának ötlete az ÁNTK-án. 2024 nyarán pedig a szak és a hallgatói már az újonnan megalakult Nemeskürty István tanárképző Karon folytatták tanulmányaikat, elsőként adva az új kar hallgatói állományát. „Azt kívánom a most végzőseinknek, hogy ők is jó szívvel emlékezzenek vissza az NKE-n töltött éveikre, hasznosítsák az itt szerzett elméleti tudást és gyakorlati tapasztalatokat” – fogalmazott Veszelszki Ágnes.
Kovács Gábor r. vezérőrnagy, a Rendészettudományi Kar dékánja beszédében felelevenítette a Nemzeti Közszolgált Egyetem megalakulását. „A cél az volt, hogy létrejöjjön egy olyan egyetem, amelyben a hallgatók együtt tanulnak, és felkészülnek azokra a kihívásokra, amelyeket a magyar államnak kezelnie kell. Önök 20-30 év múlva, amikor vezető beosztásban lesznek, és az országban bármi probléma lesz, félszavakból is megértik majd egymást, hiszen együtt jártak az NKE-re” – fejezte ki reményét a dékán.
Pálvölgyi Tamás, a Víztudományi Kar nemzetközi és stratégiai dékánhelyettese köszöntőbeszédében kifejtette: a gyűrű az emlékek mellett figyelmeztet az értékekre és az elvekre is, amelyeket az egyetemen tehettek magukévá a végzősök. „Kíváncsi diákokból felkészült, tudatos szakemberekké váltak és mi, oktatók kezdettől támogattuk önöket az úton” – fogalmazott Pálvölgyi Tamás. Azt tanácsolta a hallagtókank, hogy a megszerzett tudást a közösség érdekében és annak javára, etikusan használják, bíztatva őket, hogy ne féljenek az ismeretlentől, hiszen a problémamegoldás képességében kiemelkednek a diplomások közül.
Rybár Petra Réka, az EHÖK elnöke ünnepi pohárköszöntőjében úgy fogalmazott: a mostani ünnepséggel egy hosszú, kihívásokkal teli korszak véget ér, de egy új kezdet indul el. A gyűrű az összetartozást és az elköteleződést szimbolizálja, amely magában hordozza az elmúlt évek emlékeit, valamint emlékeztet a Ludovikán megszerzett tudásra és hivatástudatra. „Ez a közösség híd a múlt és a jövő között” – zárta beszédét az elnök.
Szöveg: Harangozó Éva
Fotó: Szilágyi Dénes
Forrás: Nemzeti Közszolgálati Egyetem