NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
KATASZTRÓFAVÉDELMI INTÉZET

A várakozás öröme és a szeretet ereje

Az adventi időszak elmélkedésre hív, hogy értékeljük az eltelt évet elemezve a tapasztalatokat, és felkészüljünk az előttünk álló új kezdetekre – fogalmazott ünnepi beszédében Deli Gergely az egyetem központi karácsonyi ünnepségén december 12-én, az NKE Oktatási Központjában. 

A rektor emlékeztetett: a világban egyre kevesebb figyelmet kapnak olyan alapvető értékek, mint a rend vagy a magasabb célok iránti nyitottság. Hangsúlyozta, hogy a rend stabilitást és támaszt nyújt életünkben, míg a magasabb célok felé való törekvés értelmet ad munkánknak. Deli Gergely szerint az NKE-nek kiemelt szerepe van ezen értékek őrzésében, hiszen az egyetem közössége nemcsak a napi feladatait látja el, hanem olyan magasabb rendű cél felé halad, amely megkülönbözteti egyetemünket a többi magyar felsőoktatási intézménytől.

A rektor a hallgatósághoz fordulva kiemelte az egyetem sokrétű tevékenységével nemcsak értéket őriz, hanem értéket is teremt. Szólt a nemrég létrejött Nemeskürty István Tanárképző Karról, hangsúlyozva annak jelentőségét. Elmondta, hogy a tanári pálya éppúgy a közszolgálat része, mint az egyetem által oktatott többi hivatás. Kiemelte, hogy az egyetem magas színvonalú képzéseinek köszönhetően a diákok olyan tudásra tesznek szert, amely lehetővé teszi számukra, hogy képesek legyenek megoldásokat találni a 21. század kihívásaira. Rámutatott az egyetem sokrétű tevékenységére, a modern campusára, számos nemzetközi programjára és egyedülálló sportolási lehetőségeire is, felhívva a figyelmet, hogy mindezen tevékenységek hozzájárulnak az egyetem által a társadalom számára teremtett értékekhez.

Woditsch Péter tartalékos hadnagy, a Katolikus Tábori Püspökség papnövendéke adventi gondolataiban a várakozás időszakának két fontos keresztény szokását, a roratét (hajnali mise) és az adventi koszorút említette. A rorate során a hívek a sötétségből a világosságba lépnek, szimbolizálva Krisztus eljövetelét. Az adventi koszorú pedig az ünnep közeledtével egyre több égő gyertyával jelképezi a növekvő fényt, amely Krisztus születésére utal. Mindkét szokás a messiási várakozáshoz kapcsolódik. Mindkét szokás advent időszakának szimbolikus jelentőségét hangsúlyozza, amelyek a sötétségből a világosságba való átmenetet, a reményt és a várakozást képviselik.

Woditsch Péter beszédében párhuzamot vont a Megváltó érkezésére való felkészüléssel és a mindennapi életünkben tapasztalható várakozással. Hangsúlyozta, hogy a várakozásidőszaka lehetőséget teremt számunkra, hogy lélekben felkészüljünk a jövőre. A Jézussal való találkozás során fontos, hogy nyitott szívvel és éber lélekkel várjuk őt – hívta fel a jelenlévők figyelmét a tartalékos hadnagy. Woditsch Péter Szent Pál levelére hivatkozva arra ösztönözte a hallgatóságot, hogy növekedjenek a szeretetben egymás és minden ember iránt. A szeretet gyakorlása a mindennapi életben lehetséges. Ahogy az emberek együtt étkeznek, dolgoznak, tanulnak és szolgálnak, lehetőséget kapnak arra, hogy kifejezzék szeretetüket. A szeretet nemcsak a boldog pillanatokban, hanem a nehézségek idején is megnyilvánulhat – tette hozzá. A Katolikus Tábori Püspökség papnövendéke záró gondolataiban karácsony közelgő ünnepének kapcsán felhívta a résztvevők figyelmét, várják az ünnepet és a benne rejlő lehetőséget a megújulásra és a szeretetre.

A beszédeket követően Ludovika Show Kórus és Ludovika Egyetemi Színpad közös ünnepi műsorát tekinthették meg a résztvevők.

Szöveg: Sallai Zsófia
Fotó: Szilágyi Dénes

Forrás: Nemzeti Közszolgálati Egyetem