2024. szeptember 16-án megkezdődött a Katasztrófavédelmi Intézet Katasztrófavédelmi Szakkollégiumának őszi előadássorozata. Szinte már hagyomány, hogy az első őszi előadást a Szakkollégium megalakításának egyik támogatója egy újabb érdekes témával Dr. Muhoray Árpád ny. pv. vezérőrnagy címzetes egyetemi tanár „A védelmi és biztonsági igazgatás aktuális kérdései” címmel tartotta.
Az előadás megnyitójaként Dr. Ambrusz József tű. ezredes a KVI intézetvezető-helyettese mutatta be az előadót a hallgatóknak, ismertetve a tábornok színes életpályáját, különböző felelős beosztásinak megnevezését külön kiemelve a KKB Operatív Törzs vezetői, a vörösiszap katasztrófa alkalmával a mentésnél ellátott Helyszíni Operatív Törzs vezetői és az Újjáépítési Kormányzati Koordinációs Központ parancsnoki tisztségeit.
A tábornok a témát azzal a megállapítással vezette fel, hogy a katasztrófák elhárítása, következményeinek felszámolása eddig is a védelmi igazgatás hatékony munkája keretében valósulhatott meg. 2022. november 1 óta egy teljesen új közigazgatási intézményként az Alaptörvény kilencedik módosítását követően a védelmi és biztonsági tevékenységek összehangolásáról szó 2021. évi XCIII. törvény alapján létrejött hazánkban a védelmi és biztonsági igazgatás rendszere. Rávilágított arra, hogy a jogalkotó szándéka volt e jogszabállyal is hangsúlyozni a katasztrófavédelem fontosságát, a megelőzés, az elhárítás, a következmények felszámolás irányításának új minőségét, a biztonság kiterjesztett értelmezését és a megvédésének átfogóbb feladatrendszerét.
A téma feldolgozása során bemutatásra kerültek a védelmi és biztonsági események, a katasztrófa illetve annak veszélye, a védelmi és biztonsági igazgatás alapjai és pillérei, a kötelezettségek rendszere, a nemzetgazdaság védelmi és biztonsági célú felkészítése, az anyagi gazdasági szolgáltatások új rendje. Az előadás záró gondolataiként Muhoray Árpád illusztrálta a védelmi és biztonsági törvény alapján a fokozatos válságkezelés módszertanát a védelmi és biztonsági események kezelése során, kezdve a katasztrófavédelem szempontjából a normál működéstől, a kiterjedt káresemény megállapításán át, az összehangolt védelmi tevékenység elrendelése utáni veszélyhelyzet Kormány általi kihirdetéséig, valamint mindezek speciális irányítási tevékenységéig.
Az érdeklődéssel hallgatott elméleti előadást a szakkollégium hallgatói részéről számos kérdés és hozzászólás is követte, melyek kapcsolódtak napjaink aktuális katasztrófavédelmi eseményéhez, így a Dunán kialakuló súlyos árvízi helyzethez, illetve a globális klímaváltozás előttünk álló további kihívásaihoz.