Az egyetem és az egyes karok vezetői is köszöntötték az elsőéves hallgatókat a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) IX. Gólyatáborának első napján. A gólyák augusztus 7-én, szerdán érkeztek Tatára az Esély Alapítvány táborába, akiket augusztus 10-e hajnalig tartó programokkal várják a szervezők.
Az idei gólyatábort a ludovikás hagyományok köré építettük, amely a programokban és az arculatban is megmutatkozik. A feladatok között megjelenik például az illemtanismeret, azaz a hagyományos akadémiai illemtan jelenkorba való átültetése, jellemzőinek bemutatása, vagy éppen a Magyarország Szeretlek mintájára a Ludovika Szeretlek, amelynek lényege, hogy a versenyzők a Ludovika történetéből kapnak kérdéseket. A Báli táncban a régi ludovikás bálok szellemiségét felidézve egy-egy báli táncot tanulnak meg a hallgatók, de lesz fogatverseny és terepgyakorlat, a Tiszt új ruhája című játékban pedig egy jelképes uniformist készítenek a versenyzők.
Augusztus 8-án elsőként Deli Gergely rektor köszöntötte a jelen lévő, az NKE képzéseire felvételt nyert hallgatókat, aki arra is rámutatott, hogy az NKE miért más, mint a többi egyetem. Három dolgot emelt ki az egyetemi élettel kapcsolatban, amelyekre követendő lépcsőfokként utalt. Ezek: a napirend, az autonómia, valamint a közösség. A hallgatóknak azt tanácsolta, hogy mind a három területet igyekezzenek stabil alapokra helyezni. A rektor hozzátette: „Ha sikeresek akarnak lenni szakmájukban, stabil személyiségnek és erős egyéneknek kell lenniük. Azért jöttek az egyetemre elsősorban, hogy másokat segítsenek. A haza szolgálata mindennapi feladat” – emelte ki Deli Gergely.
A Gólyatábor második napján Tata város polgármestere, Michl József is gratulált az elsőéves hallgatóknak. „Nagy büszkesége városunknak, hogy minden évben vendégül tudjuk látni a Nemzeti Közszolgálati Egyetem hallgatóit” – hangsúlyozta. Michl József beszédében a tatai származású Magyary Zoltán életére és munkásságára is felhívta a gólyák figyelmét, akiről, bízik benne, hogy egyetemi tanulmányaik során sokat fognak tanulni. Majd a neves professzor nevét viselő egyetemi szakkollégiumot is kiemelte.
A táborban Rybár Petra, az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat (EHÖK) elnöke már az első napon tanácsokkal látta el a hallgatókat. Elmondta, hogy a HÖK azért van, hogy segítse és támogassa őket. A közösségépítéssel kapcsolatban pedig arra buzdította őket, hogy csatlakozzanak a Hallgatói Önkormányzat közösségéhez, feladatot vállalva annak tevékenységeiben. A HÖK elnöke szintén a tanulmányokra fókuszált beszédében: „Nemcsak egy felsőoktatási intézményt, hanem sokkal inkább élethivatást választottatok. Legyetek nyitottak, bátrak és lelkesek, igyekezzetek a legtöbbet kihozni egyetemi éveitekből” – fogalmazott Rybár Petra.
Az augusztus 8-i köszöntők után kari bemutatkozó beszélgetések következtek, az egyetemi vezetőket pedig táborbejárásra invitálták.
A Katasztrófavédelmi Intézet részéről Dr. Ambrusz József tűzoltó ezredes, intézetvezető-helyettes, a Katasztrófavédelmi Műveleti Tanszék tanszékvezetője meglátogatta a leendő elsőéveseket, tájékoztatójában rámutatott arra, hogy a szakok és szakirányok közötti szakmai kapcsolat elmélyítése kiemelten fontos az Intézeti élet szempontjából, de az egyetemi közösségéhez való tartozás is kiemelt jelentőségű a tanulmányi évek alatt.
A Gólyatáborban a Katasztrófavédelmi Szakkollégium bemutatkozója során szóba kerültek a szakkollégium céljai és lehetőségei a hallgatók számára. A Szakkollégiumot idén is kiemelten nagy érdeklődéssel fogadták az elsősök, hiszen több karról és más szakirányról is pozitív visszajelzések érkeztek. A beszélgetések során a fiatal hallgatóknak lehetőségük volt az általuk választott szak és választott szakirányok megismerésére is, valamint megismerkedhettek a jelenlévő szakkollégium tagokkal. Izgalmas élményt nyújtott a szervezők által kialakított katasztrófavédelmi alapismereteket tartalmazó játékos kvízjáték, amelyet rengetegen töltöttek ki a tábor alatt. A rendezvényen a szakkollégium elnöke Süle Zsombor, valamint Kovács Dóra alelnök III. évfolyamos, továbbá Belina Kornélia Anna és Moravecz Zoltán II. évfolyamos tűzoltó tisztjelöltek vettek részt."
A négynapos tábor során közel 500 gólyát várnak az esti bulikra, emellett több programon is részt vehetnek, például egy több napot átívelő megmérettetéssel is készültek számukra. A Ludovika Kihívás során tíz különböző feladatot kapnak az elsőéves hallgatók, amely sorverseny legjobbjai a Gólyatábor legnagyobb dicsőségét szerezhetik meg, a Ludovika Vándorkupát.
Szöveg: Pálfalvi Zoltán
Fotó: Szilágyi Dénes és Schöff Gergely
Forrás: Nemzeti Közszolgálati Egyetem