A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kar (RTK) Katasztrófavédelmi Intézetének (KVI) Kritikusinfrastruktúra-védelmi biztonsági összekötő személy szakirányú továbbképzési szakon elsőként végzett hallgatói oklevélátadó ünnepségére került sor február 9-én a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campus M. Szabó Miklós Dísztermében, amelynek keretében hetvenkét végzett hallgató kapta meg a diplomáját.
Az RTK KVI oklevélátadója a kari jelképek behozatalával és a Himnusz hangjaival kezdődött. A rendezvényen jelen volt Prof. Dr. Kovács Gábor r. vezérőrnagy, a Rendészettudományi Kar dékánja, Ördög István tűzoltó ezredes, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Oktatási Főosztály és Katasztrófavédelmi Vizsgaközpont vezetője és Dr. Varga Ferenc tűzoltó dandártábornok, a Katasztrófavédelmi Intézet megbízott intézetvezetője.
„Egyetemünk egy különleges intézmény, amelynek elsődleges kari feladata, hogy hű maradjon a rendészet hagyományaihoz, és megőrizze egyediségét.”– mondta ünnepi beszédében Kovács Gábor. A dékán kiemelte, hogy a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal közösen kialakított képzés, a kritikusinfrastruktúra-védelmi biztonsági összekötő személy szakirányú továbbképzési szak olyan korszerű jogi és szakmai ismeretekkel rendelkező szakembereket célzott meg, akik komplex módon képesek a létfontosságú rendszerek és létesítmények védelmével kapcsolatos, üzemeltetőt érintő biztonsági összekötői szakmai feladatok ellátására. A Katasztrófavédelem Központi Zenekarának ünnepi műsorát követően került sor a sikeresen végzettek okleveleinek átadására.
„A célunkat végül mindannyian sikeresen elértük” – fogalmazott dr. Nagy Sándor, aki a végzett hallgatók nevében búcsúzott. Társai nevében köszönetét fejezte ki az egyetem, a hivatásos katasztrófavédelmi szerv vezetőségének és oktatóinak, hogy megadták számukra a lehetőséget a fejlődésre, amelynek eredményeként átvehették értékes oklevelüket.
A Szózat elhangzása és a kari jelképek kivonulását követően Angyal István tűzoltó alezredes, a BM OKF kritikusinfrastruktúra-koordinációs főosztályának vezetője mondott pohárköszöntőt. Köszöntőjében kifejtette, hogy minden eddiginél időszerűbb lett a jól képzett és kiválóan felkészült szakemberek jelenléte a kritikus infrastruktúrák és a hatóságok közötti kapcsolattartás rendszerében. Ezt támasztja alá, hogy a szakterületet érintően új uniós normák jelentek meg, és a kritikus infrastruktúrákat a jövőben egyebek mellett a hibrid támadásokra is fel kell készíteni, de a biztonságos működésre a környezetünkben zajló háború is befolyással lehet. A köszöntőben kiemelte, hogy a kritikus infrastruktúrák reziliencia-képességi rendszerének részei a biztonsági összekötők is, akiknek feladata részt venni a Magyarország legjelentősebb szereplőire vonatkozó biztonsági megoldások tervezésében, az egyes védelmi feladatok összehangolásában, illetve mindezt a naponta változó biztonsági környezethez igazítani. Megállapította, hogy az üzemeltetők, illetve a hatóság célja egyaránt a kritikus infrastruktúrák ellenálló képességének folyamatos fejlesztése.
Fotó: NKE RTK KVI
Forrás: BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság