Szakmai napon vett részt a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kara Katasztrófavédelmi Intézetének teljes személyi állománya 2022. október 11-én a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szervezésében. Az online felkészítés célja elsődlegesen az Intézet oktatói szakmai ismeretanyagának frissítése, a szakterületi aktualitások bemutatása volt. A felkészítés az oktatói szakmai gyakorlat részeként került megrendezésre.
A szakmai napot Vietórisz Ágnes tű. ezredes, a BM OKF Humán Szolgálat vezetője nyitotta meg. Kiemelte a felkészítés fontosságát, amely a szakterületek aktuális helyzetének bemutatásán túlmenően a szabályozás és eljárásrendek megújítását is magába foglalta.
A szakmai nap első előadásában Kozma Sándor tű. ezredes, a Veszélyes Szállítmányok Főosztály főosztályvezetője tájékoztatta az állományt a Röszke határátkelőn végzett RID és ADR ellenőrzések tapasztalatairól. Ezt követően Ábrahám Márton tű. százados, a Nemzetközi Főosztály főosztályvezető-helyettese a Nemzetközi szervezetek katasztrófavédelmi és polgári védelmi feladatairól beszélt. Angyal István tű. alezredes, a Kritikus Infrastruktúra Koordinációs Főosztály vezetője a kritikus infrastruktúravédelem aktualitásait, a vonatkozó jogszabályok változásait és a komplex gyakorlatok tapasztalatait tárta a hallgatóság elé. Az Országos Tűzvédelmi Szabályzat alkalmazását az épületek átalakításának mértékére és körére tekintettel Wagner Károly tű. alezredes, a Tűzmegelőzési Főosztály kiemelt főreferense több valós tanulmány bemutatásával szemléltette. Ezt követően Dr. Bónyai Eszter tű. ezredes, a Tervezési és Védelmi Igazgatási Főosztály főosztályvezetője tájékoztatta a résztvevőket a veszélyelhárítási tervrendszer átalakításáról. Szarka Zsolt tű. alezredes, a Veszélyhelyzet-kezelési Főosztály főosztályvezető-helyettese az összkormányzati válságkezelés és a vezetés-irányítás módjait foglalta össze az LV22 együttműködési terepgyakorlat tükrében.
A nap folyamán a résztvevőknek volt lehetőségük megismerni a bajbajutott légijárművekkel kapcsolatos kutatás-mentési feladatokat és eljárásrendeket, amelybe Fülep Zoltán tű. ezredes, az Országos Tűzoltósági Főfelügyelőség főfelügyelője engedett betekintést. Ezt követően Dr. Hesz József tű. ezredes, a Központi Főügyeleti Főosztály főosztályvezetője a katasztrófavédelmi ügyeleti rendszer helyzetéről és a fejlesztés irányairól tartott szemléletes előadást. Kardos Miklós tű. alezredes, a Személyzeti Főosztály főosztályvezető-helyettese a fegyelmi szabálysértések feldolgozásából kapott tapasztalatokat osztotta meg a résztvevőkkel, majd Ördög István tű ezredes, Oktatási Főosztály és Vizsgaközpont főosztályvezetője az oktatásszervezés aktualitásairól tartott érdekfeszítő előadást. Ördög István előadásában rámutatott a Katasztrófavédelmi Oktatási Központtal történő elmélyült együttműködésre, amelyben a meglévő infrastruktúrák egymás számára hasznossá tételét is kiemelte.
Az egész napos felkészítést Vietórisz Ágnes tű. ezredes zárta, aki megköszönte az aktív részvételt, rámutatott arra, hogy a felkészítés nagymértékben hozzájárult az Intézet oktatói szakismereteinek bővítéséhez. Felhívta a figyelmet arra, hogy a kritikus infrastruktúrák védelmével kapcsolatos gyakorlat, illetve a téli felkészülési Operatív Törzs gyakorlata zárja a az oktatói felkészítési sorozatot, amelyet Prof. Dr. Kovács Gábor r. vezérérőnagy, az RTK dékánja szorgalmazott.
Dr. habil. Vass Gyula tű. ezredes, a Katasztrófavédelmi Intézet intézetvezetője nevében Dr. Ambrusz József tű. ezredes megköszönte a nívós és elmélyült szakmai előadásokat, valamint a magasszintű szervezést.