NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
KATASZTRÓFAVÉDELMI INTÉZET

Tudományos diákköri tapasztalatok hallgatói szemmel

A Katasztrófavédelmi Szakkollégium és a Katasztrófavédelmi Diákkörök által rendezett hallgatói konferencia 2022. február 22-én került megtartásra a Tudományos Diákköri Konferenciával (TDK) kapcsolatos tapasztalatok feldolgozását érintően. Az esemény célja volt, hogy a hallgatók közvetlenül megosszák tapasztalataikat a tudományos diákköri konferenciákra való sikeres felkészülés érdekében és motiváltan kezdjék meg a tudományos pályamunkák készítését. A konferencián összességében hat előadó hét témával mutatkozott be.

A hatályos járványügyi szabályok betartásával jelenléti formában került megrendezésre a pontszerző konferencia, ahol valamennyi hallgatói évfolyam teljes létszámmal jelen volt. Elsőként Dr. Ambrusz József tűzoltó ezredes köszöntötte a konferencián résztvevőket, nyitóbeszédében ismertette a konferencia aktualitását, a tudományos munkák elkészítésének előnyeit, a szerzett tapasztalok felhasználása sokszínűségének lehetőségeit, valamint átadta Dr. habil. Vass Gyula tűzoltó ezredes, intézetvezető üdvözlő üzenetét a konferencia kezdeményezéséért.

Dr. Teknős László tűzoltó százados, a konferencia levezető elnöke köszöntőjében kitért a tudományos munkák készítésének sokszínűségére és az egyetemi tanulmányok mellett található lehetőségekre is. Elsőként Horváth Hermina tűzoltó őrnagy, KTDT oktatói titkára ismertette előadásában a Tudományos Diákköri Konferenciákkal kapcsolatos legfontosabb információkat, a kari TDT teljeskörű bemutatása mellett. Előadásában a pályamunkákkal összefüggő statisztikai elemzések jól támasztották alá azt a célt, hogy a jövőben minél több katasztrófavédelmi nappali szakirányos hallgató mérettesse meg magát Tudományos Diákköri Konferenciákon.

A nyitó előadást követően a tudományos diákköri konferenciákon részt vett tisztjelöltek előadására került sor. Elsőként Kemenes Adél harmadéves tűzoltó tisztjelölt tartotta meg iparbiztonsági szakmai előadását, amelyben ismertette a területi és személyes anyaggyűjtés lehetőségeit és fontosságát. Második előadóként Buri Franciska harmadéves tűzoltó tisztjelölt prezentációjában kitért a dolgozat készítésének szakmai rejtelmeire is, ahol a saját technikai tapasztalatok mellett kézzelfogható felkészülési tervvel szolgált a jövőben dolgozatot író más hallgatók számára. Kiemelte az idő és a felkészülés fontosságát, valamint a könyvtári anyaggyűjtés lényegét is. Mint fogalmazott könyv nélkül nincs kutatás, kutatás nélkül nincs innováció és innováció nélkül nincs fejlődés.

A harmadik előadást Varga Bernadett harmadéves tűzoltó tisztjelölt tartotta, aki végig kísérte a dolgozat elkészítésének szinte valamennyi mozzanatát.  A negyedik előadásban Tóth János harmadéves tűzoltó tisztjelölt a kutatás és kutatási módszerek fontosságára hívta fel társai figyelmét. Végül pedig Trencsényi Dániel másodéves tűzoltó tisztjelölt két dolgozatának tapasztalatait osztotta meg, aki prezentációjában bemutatta a különböző témák kutatásának sokszínűségét és rávilágított az adatgyűjtés okozta nehézségekre is. Dr. Teknős László tűzoltó százados végül megköszönte a magas szintű előadásokat, majd lehetőséget adott a konferencián kérdések megválaszolására.

Dr. Ambrusz József tűzoltó ezredes összegzésképpen elmondta, hogy a felkészülés alapja a tudás megszerzésének, azonban ez a tanulási folyamat a felkészítőkkel együtt eredményesebb lehet. Egyben kiemelte az intézetvezető elvárását, hogy az elkövetkezendő időkben egyre több hallgató készítsen tudományos diákköri pályaművet. Az ezredes a konferenciát sikeresnek ítélte meg, megköszönve valamennyi előadónak, konzulenseknek és a szervezőknek a rendezvény lebonyolítását.